Vsmart Extensions

Kontakt

 tel. 668 305 043

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dodaj nas do:

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Wybór nasion


Trawę można kupić w hipermarkecie lub poczekać aż sama się wysieje. Jednak jeżeli zależy nam na właściwym wyglądzie i trwałości, trzeba przy zakładaniu trawnika postępować planowo. Pierwszym etapem jest wybór rodzaju nasion. Dobór nasion powinien być przeprowadzony pod kątem warunków wzrostu i użytkowania.

Innej mieszanki traw musimy użyć w miejscach nasłonecznionych i często używanych, a innej w miejscach zacienionych.


  Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nasz trawnik będzie przeznaczony do celów rekreacyjnych (intensywnie użytkowany, odporny na deptanie), czy będzie to trawnik angielski (o wysokich walorach estetycznych), czy w końcu będzie to trawnik naturalny (nadający się na wszystkie rodzaje podłoża). Naturalny nie oznacza, ze wysieje się sam, wygląda on ładniej od trawnika rekreacyjnego i ma większą wytrzymałość od trawnika angielskiego.


   Po wyborze mieszanki nasion (należy dokładnie dobrać ilość mieszanki do obszaru zasiewanego, aby w trakcie pracy nie zabrakło, nie zalecane jest późniejsze dosiewanie), możemy przystąpić do przygotowania podłoża.

   Pierwszy etap to usunięcie istniejącej roślinności, można to zrobić ręcznie, ale łatwiej jest zastosować preparat chwastobójczy. Po dwóch tygodniach od zastosowania można przystąpić do prac. Kolejny krok to zastosowanie substancji użyźniających lub nawozów organicznych (jesienią) lub nawozów sztucznych (wiosna). Ziemię należy przekopać na głębokość ok. 20 cm szpadlem lub co najmniej mocno wzruszyć glebogryzarką. Następnie powierzchnie należy zniwelować grabiami, rozbić bryły ziemi i usunąć resztki roślin.

 


Wysiewanie nasion


  Najlepiej wysiewać trawy od początku kwietnia do końca maja, a następnie od końca sierpnia do końca września.

  Trawę siejemy gdy ziemia jest wilgotna i nagrzana, nie zaleca się siania w czasie opadów lub przy wietrze. Średnio na 100 m2 trawnika wychodzi od 3 do 4 kg mieszanki. Dokładne dozowanie umieszczone jest na opakowaniu. Przed przystąpieniem do siania należy nasiona wymieszać. Gotowe mieszanki składają się z różnej wielkości, a co za tym idzie różnym ciężarze nasion. Trawnik należy obsiewać w sposób krzyżowy, tak aby nasiona w sposób równomierny pokrywały całą powierzchnię. Zasada jest podobna jak przy malowaniu. Jeżeli zaczynamy w poprzek, to drugi raz musimy obsiewać wzdłuż.


   Aby uzyskać lepszy wygląd oraz by trawa była mocniejsza w miejscach bardziej narażonych warto gęściej obsiewać krawędzie trawnika.
Następnie nasiona należy przysypać cienką (mniej niż 1 cm) warstwą ziemi. Powierzchnie trzeba wyrównać grabiami w taki sposób, aby nie potwórzyły się skupiska nasion. Kolejny krok to ubijanie, można to zrobić walcem.

 

Kolejnym etapem jest pielęgnacja


  Zasada jest prosta  - im więcej wody tym lepiej. Oczywiście z niczym nie można przesadzać, nadmiar wody może wypłukać nasiona. Trawnik podlewamy drobnym rozproszonym strumieniem. Gdy nie mamy czasu warto zaopatrzyć się w zraszacz.

  Trawa wschodzi w różnym czasie, wszystko zależy od użytej mieszanki nasion. Najczęściej pierwsze oznaki wegetacji pojawiają się po 2-3 tygodniach. Pierwsze koszenie można przeprowadzić gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm. Należy ja przyciąć do wysokości 5-6 cm Kolejne koszenia należy przeprowadzać regularnie gdy trawa podrośnie o 1/3 długości.


Wiosną kosimy trawnik raz w tygodniu, latem średnio co 15 dni, na jesieni do końca września raz w tygodniu. Ostatnie koszenie przeprowadzamy na początku listopada.